روبیک چیست و مزایای حل آن

بدون دیدگاه

تولد مکعب جادویی : 

 • در سال1975،ارنوروبیک موفق به کسب امتیاز اختراع مکعب جادویی 3*3 شد ؛ هدف ابتدایی از اختراع این مکعب ،ساخت وسیله ای بود که قطعات ان بتوانند بطور مستقل حرکت کنند.این اسباب بازی در سال 1980 به افتخار سازنده ان به “Rubik’s Cube” تغییر یافت. مکعب روبیک استاندارد در هر وجه یک رنگ متمایز دارد و هدف بازی بهم ریختن رنگ های مکعب و کامل کردن رنگ مکعب می باشد به طوری ک وجه های مکعب یک رنگ باشند. مکعب روبیک دارای انواع و شکل های گوناگونی می باشد، از آنجایی ک دارای آیتم های متفاوتی است هر آیتم می تواند مزیت های متفاوتی را برای شما به همراه داشته باشد.

ثبت نام در دوره آموزش حل مکعب روبیک 3×3 در سایت آکادمی اندیشه فراهم شده است

انواع مکعب روبیک :

 • 2*2*2 (مکعب جیبی)
  3*3*3(انتقام روبیک)
  روبیک 4*4*4
  5*5*5(روبیک پروفسورها)
  روبیک 6*6*6
  روبیک7*7*7
  روبیک تخم مرغی 3*3*3
  روبیک gear(دنده)
  روبیک 17*17*17
  روبیک هرمی
  و…

موقعیت جهانی :

 

در سال 1980 مکعب روبیک شهرت جهانی یافت، همان سالی ک مکعب روبیک به صورت جهانی انتشار یافت، توانست جایزه بهترین اسباب بازی سال را دریافت کند. مخاطبان ان شامل کودکان، جوانان و بزرگسالان هستند. این مکعب در عین ظاهر ساده ان حل نسبتا پیچیده ای دارد. حتی امروز نیز افراد بسیار کمی پیدا می شوند ک بتوانند ادعا کنند ک بدون اموزش و راهنمای توانسته اند مکعب روبیک را حل کنند. در سال 2006 با پخش فیلم “the pursuit of happiness” فروش این مکعب بسیار بالا رفت زیرا یکی از شخصیت های فیلم (will smith) توانست با حل کردن مکعب روبیک یک بازرگان را تحت تاثیر قرار دهد. مکعب روبیک در حال حاضر پرفروش ترین اسباب بازی جهان با عدد 350000000 مکعب است.
یکی از معروف ترین و پرفروش ترین کتاب ها برای حل مکعب روبیک ، کتاب “Do The Cube” اثر “You can Patrick Bossert” بود ک در سال 1980 منتشر شد.

 

مزایای یادگیری روبیک :

 

 

 

_افزایش قدرت یادگیری
_تقویت قدرت تجسم سه بعدی
_درک انواع حرکت ها و چرخش ها در فضا
_درک ترتیب انجام حرکات و نوع تغییراتی با هر حرکت ایجاد می شود.
_ افزایش قدرت تمرکز
_افزایش هماهنگی بین چشم و دست
_ استفاده همزمان از هر دو دست و داشتن کنترل بر روی حرکات تک تک انگشتان
_ بهبود قدرت تصمیم گیری سریع
_ تقویت قدرت پیش بینی (تشخیص این که ک با زدن مجموعه ای از حرکات مکعب به چه صورتی تبدیل خواهد شد)
_ تشخیص موقعیت مهره حتی بدون دیدن آن
_افزایش هوش منطقی و استدلال حرکات و کشف راه های جدید
_ افزایش اعتماد به نفس
_ استفاده همزمان از دو نیم کره مغز
روبیک از جمله بهترین بازی های دنیا برای تقویت قدرت تجسم و تقویت حافظه برای کودکان است.

 

رکورد جهانی روبیک :

 • حل کردن مکعب روبیک برای مریدان افراطی آن آسان است. تمرکز اصلی آن ها روی سرعت، استقامت و موانع جانبی _مثل حل کردن معما با چشمان بسته_است.
  رکورد سرعت جهانی برای یک بار حل کردن معما 5:55 ثانیه و سال گذشته توسط متس فالک هلندی ثبت شده است. قهرمانی جهان با میانگین گرفتن از زمان سه بار حل معما تعیین می شود. قهرمان فعلی فلیکس زمدگ ، استرالیایی 18 ساله است ک سال گذشته با ثبت میانگین 8:18 ثانیه به این مقام دست یافت. برای اطمینان از رعایت عدالت، ترکیب تصادفی مکعب برای هر شرکت کننده توسط یک کامپیوتر تعیین می شود. رکورد بیشترین مکعب روبیک حل شده در 24 ساعت ، 4786 است که توسط میلان باتیچ مجارستانی ثبت شده است. هواخواهان حرفه ای مکعب روبیک صدها الگوریتم _مجموعه از حرکات_ برای حل کردن آن را یاد میگیرند. آن ها باید همچنین روی سرعت دستان خود نیز کار کنند. اگر یک تازه کار به حل کردن مکعب روبیک توسط یک فرد حرفه ای نگاه کند، متوجه می شود ک آن ها برای چرخاندن قطعات مکعب به جای اینکه آن را کاملا در دستانشان بگیرند به آن ضربه های ناگهان میزنند.
  مسابقات روبیک به صورت یک دستی و چشم بسته نیز انجام می شود.

جهت ثبت نام در دوره رایگان آموزش ویدیویی حل مکعب روبیک 3×3 در دوره های آموزشی مجازی آکادمی اندیشه بر روی لینک کلیک کنید.

فرهنگ روبیک :

 

 • وقتی Emo rubik در سال 1974روبیک را اختراع کرد هیچگاه فکر نمی کرد تبدیل به یک فرهنگ شود و چنین محبوبیتی بدست اورد.از طرح روبیک برای لباس، لوازم خانه، ساخت مجسمه، نقاشی و… استفاده می شود.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.