آموزش موسيقى کودک

بدون دیدگاه

🌱آموزش موسيقى به كودكان🌱

موسیقی کودک چیست ؟

موسیقی کودک از جمله مقوله های بسیار مهمی است که در آموزشگاه موسیقی منظومه اهمیت ویژه ای دارد. از سویی آموزش اصولی مد نظر است و از سویی نیز بایستی آموزش ها به گونه ای باشد که هم برای کودکان جذاب باشد و هم کلاس ها با اشتیاق و انگیزه پیش برود. در راستای این مورد ما کنسرت های منظم دوره ای را برای کودکان در برنامه داریم.

موسیقی کودک در واقع هم آموزش است هم جذب کودکتان به دنیای بزرگ موسیقی از این روست که اساتید موسیقی کودک بایستی استیدی حرفه ای و با تجربه هم در امر موسیقی و هم در ارتباط با کودکان باشند.

دوره موسیقی کودک با نام ارف در سایت آکادمی اندیشه با آموزش سرکار خانم مهسا علیرضایی فوق لیسانس موسیقی کودک تهیه و تدوین شده است. جهت ثبت نام در این دوره که برای کودکان بالای 3 سال قابل استفاده است بر روی لینک کلیک کنید.

موسیقی کودک ارف

ارف در واقع دوره ای است که شامل بخش های مختلفی برای آموزش موسیقی کودک است در این دوره کودکان هر آنچه را که نیاز دارند در مورد موسیقی بدانند و بیاموزند یاد می گیرند و همینطور آشنایی با سازهای تخصصی نیز دارند.

ارف شامل بازی ، آموزش ، جذب کودکان ، آشنایی با صداهای مختلف ، نت های موسیقی ، ایجاد و تولید صداهای مختلف و همچنین اطلاعاتی در مورد سازهای دیگر است تا در مرحله بعد بتوانند بهتر به انتخاب ساز تخصصی بپردازند.

آموزش موسيقى كودكان با درس هاى موسيقى و نت هاى موسيقى شروع نمی‌شود.
موسیقی برای کودکان با بازی معنا پیدا می کند،اصوات،ریتم و ملودی‌ها،زیر و بَمی نت‌هاو به طور کلی اصطلاحات موسیقی ابتدا باید از دل بازی بیرون بیاید و بعد با ساز نواخته شود. کودکان با انجام دادن حرکت های ریتمیک مثل دست زدن،پا کوبیدن،راه رفتن،دویدن‌،‌پریدن‌و…به نظمی ریتمیک می‌رسند و وقتی این حرکت های ریتمیک با صدا‌ها،شعر‌ها‌،‌شکلک‌ها‌ و بازی‌ها ترکیب ‌شود کودک به انسجام حسی-حرکتی دست پیدا می‌کند.

سایت آموزش مجازی آکادمی اندیشه آموزش موسیقی ویژه کودکان و نوجوانان با در نظر گرفتن نیازهای هر رده سنی تهیه کرده است. در دوره کودک، کودکان با ریتم، صداها، تندی و کندی و … آشنا می گردند و سپس با بلز، تبلک قادر به اجرای چند موسیقی خواهند شد.

🎵🎶🎶🎵 در سال‌های اخیر پژوهشگران ثابت كرده‌اند كه موسیقی نقش مهمی در زندگی انسان‌ها دارد ولی آیا این قدرت را نیز دارد كه بر ذهن انسان‌ها اثر بگذارد؟
تجربه ثابت كرده كه موسیقی می‌تواند تمام وجود یك فرد را به تلاطم درآورد. برخی از موسیقی‌ها به شما آرامش می‌بخشند و برخی شما را عصبی و تهاجمی می‌كنند. به‌نظر شما، موسیقی چگونه می‌تواند این اثر را بر درون بگذارد؟
در دنیای امروز، از موسیقی برای تاثیر‌گذاری بر امور مختلف استفاده می‌شود؛ به‌طور مثال موسیقی در زمینه پزشكی به‌عنوان نوعی درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه موسیقی در تسریع امر شفابخشی، كاهش فشار خون، درمان كودكان بیش‌فعال، بیماری‌های روحی، افسردگی به‌ویژه افسردگی پس از زایمان، كاهش اضطراب و استرس، درمان بی‌خوابی، رشد بهتر نوزادان نارس و… به كار برده می‌شود.

جولیوس پرتنوی، پژوهشگر مطرح موسیقی طی تحقیقات زیادی دریافت كه موسیقی قادر است بر سرعت سوخت‌و‌ساز بدن، كاهش یا افزایش فشار خون، سطح انرژی بدن، سیستم گوارشی و… (بسته به نوع موسیقی‌ای كه پخش می‌شود) اثر مثبت یا منفی بگذارد. مثلاموسیقی‌های ملایم مانند موسیقی كلاسیك اثربخشی بهتری روی بدن دارند و باعث افزایش آندروفین در بدن می‌شوند. همچنین 30‌دقیقه گوش‌دادن به موسیقی‌ اثری معادل یك دوز قرص والیوم دارد.

بد نیست بدانید كه با گوش‌دادن به موسیقی، هر دو نیمكره مغز (نیمكره‌های چپ و راست) درگیر فعالیت‌های ذهنی می‌شوند. البته منظور ما از موسیقی فقط خواندن شعر نیست بلكه ساز زدن، ملودی، تُن، انواع صدا‌ها، آكورد و ریتم را نیز شامل می‌شود.

ریتم موسیقی، ریتم زندگی‌ما را تحت تاثیر قرار میدهد🎵🎶

مطمئنا بسیاری از خانواده ها در صدد برنامه ریزی و پی ریزی جهت حضور فرزندانشان در کلاس های موسیقی می باشند. در همین راستا نکاتی چند از جانب این کانال به اطلاع عزیزان می رسد. باشد که مفید واقع شود.

1-  در صدد شکوفایی استعداد فرزندانتان باشید و نه تبلور خواسته های خودتان در وجود آنها.
بسیاری از والدین علی رغم اداعاهای خود، آگاهانه یا ناخود آگاه، پس زمینه ای از علایق خود در ذهن بکر فرزندانشان پدید آورده و یک آلت خاص موسیقی را تبلیغ می کنند. این اولین اشتباه در خدمت به فرزندانتان می باشد.

2- انسان در سنین پایین، در اولین مرحله، از طریق احساس خود با پدیده ها مواجه می شود و کمتر کودکی است که انتخاب هایش عقلانی باشد. پس والدین عزیز با درک این مطلب، سعی کنند به جای دیکته کردن خواسته ها، علایق فرزند را از طریق واکنش وی به انواع صداها و سازها در یابند.

3- قبل از ورود به هرگونه عرصه موسیقی، حتما وقت کافی برای استعداد یابی اختصاص دهید. یک راه ساده این است که فرزند خود را به آموزشگاه های موسیقی برده و فرصت دهید هنگام نواختن اساتید حرفه ای فراهم شود. مطمئن باشید در پایان همان روز علاقه خود را اعلام خواهد کرد.

4- استعداد مترادف توانایی نیست. یک کودک لوح سفیدی هست که هر چیزی را از راه صحیح خود می توان به بهترین شکل بر روی آن ثبت کرد. چنانچه به علاقه فرزند خود اهمیت دهید و آموزش صحیح را به خدمت بگیرید، مطمئنا توانا به نواختن خواهد شد. استعداد در مراحل پیشرفته موسیقی بروز می کند. زمانی که دیگر نیاز به خلاقیت و افزودن های شخصی احساس می شود.

5- کودکان در محیط های جمعی همسال خود بسیار سریعتر یاد می گیرند تا زمانی که به صورت انفرادی مشغول آموختن هستند. پس به خدمت گرفتن معلم خصوصی در همه شرایط بهترین گزینه نمی باشد.

6- حوصله به خرج دهید. سرعت یادگیری یک کودک با انسان بالغ یکسان نمی باشد.

محققان با مقایسه تصاویر بدست آمده از ام آر آی که در قبل از آموزش و بعد از آن به ثبت رسیده بود دریافتند که شنوایی و موتورهای محرک در مغز تنها در کودکانی بهبود پیدا میکند که دوره های آموزش موسیقی را سپری کرده اند.

آکادمی اندیشه با توجه به تحقیقات محققین نشان می دهد که موسیقی می‌تواند ضریب هوشی را تا 7 درجه افزایش دهد.
افرادی که می‌توانند یک ساز موسیقی را بنوازند باهوشترند، زندگی اجتماعی بهتری دارند و در تحصیلات خود موفق‌ترند

در سال‌های اخیر، در این راستا پژوهش‌های علمی متعددی انجام شده است که وجه اشتراک نتایج بیشتر این مطالعات، مؤثربودن یادگیری موسیقی بر رشد شناختی و تفکر انتزاعی است. علاوه بر این، آموزش موسیقی در دهه‌های اخیر به منزله راهبردی مؤثر برای افزایش توانمندی‌های ارتباطی، شناختی و عاطفی کودکان به کار برده شده است و بسیاری از متخصصان و مربیان بر این باورند که پاسخ‌های موسیقایی کودک، بدیهی‌ترین و طبیعی‌ترین واکنش‌های او به شمار می‌رود و در زمینه‌های مختلف یادگیری نقش مهمی دارد . بدون شک، موسیقی موضوعی است که به علت ماهیت چند‌بُعدی، قادر به ترویج مدلی آموزشی بر مبنای جست‌وجو و کشف و بهره‌مندی از خلاقیت و اصالت و توانایی کودک برای ابتکار، بدون نیاز به دانش قبلی است
از طرف دیگر، امروزه تأثیرات نوروفیزیولوژیک موسیقی نیز مورد توجه بسیاری از محققان دنیاست. درواقع، در حوزه روان‌شناسی، موسیقی را همچون زبان‌های رایج دنیا، نوعی زبان دانسته‌اند که در مغز مناطق خاصی دارد و همچون زبان، درک آن نیازمند آموزش است. بنابراین موسیقی همانند زبان، عملکردی ارتباطی می‌یابد و به همین ترتیب، مناطق خاص موسیقی در مغز وجود دارند که با شنیدن آوای موسیقایی فعال می‌شوند و عملکرد خود را نشان می‌دهند . موسیقی در افزایش مهارت‌های شناختی مؤثر است. برای آموزش موسیقی باید مفاهیم انتزاعی را لحاظ کرد تا کودک در مسیر تجربه و فعالیت‌های عینی و ملموس قرار گیرد و فرایند یادگیری تسریع شود. همچنین، از آنجایی که تحرک عصبی با روش علمی، به رشد سلول‌های مغز شتاب بیشتری می‌دهد، می‌توان از آموزش موسیقی برای این هدف استفاده کرد. از این رو با موسیقی می‌توان قوه درک و شناخت کودک را افزایش داد .
در سال‌های اخیر، در حوزه رشد خلاقیت کودکان و دانش‌آموزان تحقیقات بسیاری در زمینه عاطفی‌شناختی و مسائل تربیتی انجام شده است، ولی متأسفانه به اهمیت آموزش موسیقی در خلاقیت کودکان کمتر توجه شده است. با وجود اهمیت این موضوع و تأثیری که موسیقی می‌تواند بر شکوفایی خلاقیت کودکان داشته باشد، کمتر در ایران به پژوهش‌ها و مطالعات بنیادی در این زمینه پرداخته شده است. سایت آکادمی اندیشه در این راستا قدمهایی برداشته تا بتواند کودکان را استعدادیابی نماید. همچنین با توجه به اینکه خلاقیت به آموزش و پرورش نیاز دارد و از آنجایی که غالباً با بالارفتن سن از میزان خلاقیت کاسته می‌شود، نیاز به پرورش خلاقیت در سنین کودکی بسیار ضروری است. این ضرورت در شرایطی است که در سیستم آموزش و پرورش ایران با تأکید بر انجام تکالیف قالبی و دیکته‌شده از سوی مدرسه و بدون در‌نظر‌گرفتن استعدادهای فردی دانش‌آموزان و همچنین به‌کارگیری روش‌های سنتی آموزش مانند سخنرانی، رفته‌رفته از میزان خلاقیت در کودکان کاسته می‌شود

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.