آموزش اوریگامی

2 دیدگاه

اوریگامی :

 • هنری است که در آن خوب دیدن،تمرکز ذهن و بکار گیری ظرافت دستان بسیار مهم و مورد توجه است. هدف این هنر خلق طرح های جالب با کاغذ به کمک تا های هندسی است و به نوعی پرورش و هماهنگی ذهن و دست می باشد.
  به قول تاکتوشی نوجیما مدرس دانشگاه کیوتو و استاد اریگامی تئوری اریگامی را میتوانیم برای همه چیز استفاده کنیم چونکه همه جا هست.
  (اری) به معنی با اندیشه تا دادن و (گامی)به معنی کاغذ است. ترکیب آنها با یکدیگر کلمه اریگامی را می سازد. بنابراین اریگامی هنر و اندیشه تا دادن کاغذ ( یا صفحاتی از جنس پلاستیک، فلز، و مواد دیگر ) برای خلق شکل های مختلف، می باشد. به طور کلی، این طرح ها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز میشود، ک هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می یابد.
  این شکل ها تعداد زیادی از حیوانات، پرندگان، ماهی ها و وسایل بازی، وسایل دکوری، شکل های هندسی و اشکالی در ارتباط با گرافیک، معماری، صنعت و… را شامل میشوند ک مانند هر هنر و علم دیگری بر گرایش های مختلفی تقسیم می شود.
 • جهت ثبت نام در دوره آموزش ساخت حیوانات اوریگامی سایت آکادمی اندیشه بر روی لینک کلیک کنید.
  اریگامی طیف بسیار گسترده ای از کودکان تا اساتید دانشگاه را در بر میگیرد.تمام مردم می توانند از آن لذت برده و با خلق طرحهای جدید به تاریخ اریگامی بپیوندند.

شما می توانید در سایت آکادمی اندیشه در دوره های آموزش اوریگامی ثبت نام کنید

تاریخچه اوریگامی :

 • روش ساخت کاغذ ظاهرا حدود سال ۱۰۰ میلادی در چین شروع شد و تا بیشاز پانصدسال به صورت یک راز نگهداری می شد. در حدود قرن ششم میلادی این صنعت توسط راهبان بودایی از چین به ژاپن وارد شد و از این زمان به بعد ینی از نیمه دوم قرن چهاردهم میلادی مصرف کاغذ برای کتاب در اروپا متداول شد. همچنین “باب هربین” در سال ۱۹۵۵ با سری برنامه تلویزیون ” آقای چپ آقای راست” توجه عمومی به اریگامی جلب کرد. وی سپس کتاب مهمی به نام “جادوی کاغذ” را منتشر کرد ک شاید یکی از مهم ترین کتاب ها در این رابطه تا آن زمان به شمار می رود. در سال ۱۹۶۷ هم ” انجمن بریتانیایی اریگامی” بنیان نهاده شد ک در حال حاضر از سراسر جهان عضو دارد و کتابخانه آن در مورد اریگامی بسیار قابل توجه است.

 

مزایای اوریگامی :

 • از مزیت های بسیار مهم اریگامی زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده است.تا وقتی خوده ما یک درخت کاغذی را نساخته ایم پی به اهمیت زندگی و حیاطاو نمی بریم. ولی هنگامی ک برای ساخت آن زحمت زیادی کشیده ایم از آفریدن نوع کاغذی ان بسیار لذت خواهیم برد و تازه پی میبریم ک یک گیاه چه عظمت و حقوقی دارد. در این صورت ن تنها هرگز راضی به اذیت و ازار آنها نخواهیم شد بلکه بیشاز پیش به آنها عشق خواهیم ورزید.رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها، افزایش مهارت دست ها، هماهنگی اندیشه و عمل، ارزان بودن و…
  عمل تا کردن کاغذ ممکن است در نگاه اول زیاد آموزشی به نظر نرسد اما انجام اوریگامی با فرزندانتان یک روش بسیار خوب برای ایجادمهارت هایی است ان ها نیاز دارند تا در کلاس درس پیشرفت کنند.

  چه زمانی می توانید آموزش اوریگامی به فرزندتان را شروع کنید؟

 • سایت آکادمی اندیشه آموزش اوریگامی را برای کودکان و نوجوانان آماده کرده است. و آموزشها برای کودکان 3 سال با کمک والدین قابل استفاده است.
 • گرچه اکثر کتاب ها و کیت های آموزشی اریگامی، حداقل سن را ۶-۸ سال ذکر کرده اند، اما اغلب ممکن است برای کودکان نوپا بتوان تاهای پایه ای و آسان را یاد داد.
 • لیندا استفان، هنرمند اریگامی که نمایشگاهی ازکارهای خود در سراسر ایالات متحده و ژاپن به نمایش گذاشته است، آموزش به دخترش را از سه سالگی آغاز کرده بود.
 • درس های اوریگامی برای نوپاها و پیش دبستانی ها تمرکز اصلی اش بر یاد دادن تشخیص شکل ها و رنگ هاست، این دانش پایه های اصلی ذهنی که کودک برای اینده نیاز دارد را می سازد.
 • اوریگامی ساختن معنایی فضایی و درک تقارن – مهارتهای حیاتی برای توسعه تفکر بصری – است. استفان گفت من داوطلبانه یک بار در سال در کلاس های فرزندانم اوریگامی اموزش می دهم.
 • من همیشه سعی می کنم تاکید داشته باشم که مفاهیم ریاضی و هندسه از این طریق به کودکان آموزش داده شود

برای کودکان پیش دبستانی، من تاکید به تا کردن یک مربع از قطر و تبدیل به مثلث می کنم، برای بچه های بزرگتر، من بر خط تقارن تأکید میکنم یا بسیاری از الگوهای اوریگامی ای که در دو طرف تاهای متقارن داشته باشند.

 

اوریگامی برای سلامتی :

چرا مردم کاغذ را به شکل حیوانات مختلف تا می کنند؟ برای اکثر مردم، این کار جذاب است و به نظر زیبا می رسد. اما برای دیگران، راهی برای استراحت است؛ راهی برای اینکه تنش های روزانه را از خود دور کنند.

در حال حاضر محققان بیشتر و بیشتر دریافتند که تا کردن کاغذ می تواند برای کسانی که دارای شرایط پزشکی خاص هستند کمک کننده باشد. واضح ترین مزیت اریگامی برای کسانی است که جراحی و یا آسیبی در دستشان داشته اند. اوریگامی به این بیماران کمک می کند تا کنترل حرکات دست خود را دوباره به دست بیاورند و به عضلات قدرت می بخشد. 

آکادمی اندیشه تمام تلاشش را می کند که دوره ها علاوه بر آموزش شامل آرامش، بازی و خلاقیت نیز باشد.

بیماران دریافتند انجام حرکت های ورزشی دست از طریق اجرای اوریگامی بیشتر از روش های فیزیوتراپی سنتی در بهبود وضعیت سلامتی شان موثر است.

برخی از درمانگران دریافتند که اریگامی به افراد دارای عزت نفس پایین، اضطراب، ADHD، اوتیسم، عقب ماندگی ذهنی و سایر شرایط بد روحی می تواند کمک کننده باشد. افرادی که بیماری افسردگی در آنها تشخیص داده شده است متوجه شده اند که اوریگامی به آنها امید می دهد. به همین ترتیب، افرادی که وابستگی و اعتیاد دارند، ممکن است متوجه شوند که اوریگامی به آنها یک نقطه ی کانونی برای تمرکز و صرف انرژی بر روی آن می دهد.

جالب توجه است که گروهی از داوطلبان، اریگامی را به زندانیان آموزش داده اند. عمل تا کردن کاغذ اجازه می دهد برخی از زندانیان سطح اضطراب خود را کاهش دهند. برخی از زندانیان ، مدل های اریگامی را به همسران یا دخترانشان هدیه می دهند.

چه راهی بهتر از این برای بهبود سلامتی!

 

کاربرد های اوریگامی :

 

کاربرد اوریگامی در کیهان شناسی:
 • سال ها دانشمندان از تلسکوپ های فضایی و زمینی در کنار یکدیگر بهره برده اند، زیرا راکت ها قادر نیستند تلسکوپ های فضایی با سایز تلسکوپ های زمینی را به فضا پرتاب کنند. راه حل جدید یافته شده، fold کردن تلسکوپ فضایی و پرتاب آن به فضا است. “Eyeglass” تلسکوپ ساخته شده به این روش است. کشتی های فضایی نیز هم اکنون به همین روش تا شده، به فضا پرتاب می شوند.

 

کاربرد اوریگامی در ریاضیات:
 • رابطه ی عمیق و تنگاتنگ ریاضیات و اریگامی انکار ناپذیر است، اما به عنوان مثال به حل مسأله سه قسمت کردن زاویه در اینجا اشاره می کنیم، که سال ها ذهن ها را درگیر کرده بود و بالاخره بیست سال پیش با روش اوریگامی حل شد.

 

کاربرد اوریگامی در بیولوژی:
 • Folding پروتئین ها و DNA ، بحثی است که امروزه بسیار بر روی آن کار می شود و تاکنون پروتئین های بسیاری با تا کردن ساخته شده اند.

 

کاربرد اوریگامی در مهندسی:
 • یکی از هزاران کاربرد اوریگامی، استفاده از آن در ساخت air bag اتومبیل است، که باید نهایت ظرافت و دقت در ساخت آن لحاظ شود.

 

کاربرد اوریگامی در زندگی روزمره:
 • نقشه های جغرافیایی یا مثلا نقشه ی سیستم حمل و نقل شهری از مواردی است که امروزه مطرح شده و با کمک اوریگامی می توان به عنوان مثال تمام قسمت های یک جاده را از ابتدا تا انتها به صورت متصل مشاهده کرد.
  به قول “تاکتوشی نوجیما” مدرس دانشگاه “کیوتو” و استاد اوریگامی «تئوری اوریگامی را می توانیم برای همه چیز استفاده کنیم، زیرا همه جا هست» او مردم را در حالی تصور می کند که در مبل های تا شو خود نشسته اند و در هنگام زلزله، خانه های آن ها به جای فرو ریختن، فقط مقداری تا می شود. نوجیما با استفاده از اصول اوریگامی، در حال کار روی طرحی است که استفاده از انرژی در ماهواره ها را بهینه می سازد.

2 دیدگاه

 1. 4 دی 1399

  عالییی

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.